Louis vuitton taschen imitate Louis vuitton falso Louis vuitton imitazioni borse Louis vuitton tassen kopen

VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT PŘED NÁKUPEM VÁNOČNÍHO STROMKU

Nastal čas nákupu vánočního stromku. Sdružení pěstitelů vánočních stromků vytisklo pro své pěstitele štítky (červené,žluté a modré barvy) s logem a textem: "Sdružení pěstitelů vánočních stromků - vypěstované na plantáži v České republice". Pokud si koupíte stromek s tímto označením, je zaručeno, že je vypěstován na plantáži v České republice, a takto označeným stromkem podporujete české pěstitele a chráníte životní prostředí i naše lesy. Přírodní vánoční stromky na našem trhu jsou převážně vypěstovány za tímto účelem na plantážích vánočních stromků.


 

stitek_spvs.jpg

 

Stromek přírodní nebo umělý?  V České republice nebylo statisticky zjištěno kolik lidí používá stromek přírodní a kolik umělý, ale v Německu má umělý stromek pořád méně lidí a brzy klesne na  5 % . Podle odborníků je to dáno jednak tradicí a také dobrou životní úrovní obyvatel.

 

 

NĚCO MÁLO O PĚSTOVÁNÍ VÁNOČNÍCH STROMKŮ:

 

Stromky se pěstují ze semene ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž doba pěstování každého druhu je jiná, do výšky 180cm naroste stromek ze semínka za:

jedle kavkazská 10-12 let

smrk pichlavý 10-11 let

smrk ztepilý 9-10 let

borovice černá 7 - 8 let

borovice lesní 6 - 7 let

V průběhu pěstování se stromky tvarují střihem a vyvazováním. Po dobu pěstování na plantáži poskytují stromky úkryt drobnému ptactvu, broukům a jiným drobným živočichům, také produkují životadárný kyslík, který naše civilizace značně spotřebovává. Např.podle testů vypracovaných na vídeňské univerzitě bylo zjištěno, že k výrobě jednoho umělého stromku je spotřebováno tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků po celou dobu svého růstu a proto argument některých lidí, že mají umělý stromek a tím chrání životní prostředí, je zcela mylný.

JAK SE CHOVAT K ŽIVÉMU VÁNOČNÍMU STROMKU:

Řezaný stromek:

V čase předvánočním je stromek třeba skladovat v chladném prostředí nejlépe postavený v nádobě s vodou, ale před tím je třeba odříznout malý špalíček na kmínku, zalepeného smolou, aby voda mohla ke stromku proniknout. Pokud máte na stromek stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody, tedy nesmí se ořezávat, stromek saje vodu pletivy pod kůrou. Po Vánocích stromek ostříháme a spálíme v kamnech nebo odneseme na sběrné místo.

Stromek v květináči:

Stromek přeneseme z venku do místa z vyšší teplotou 5-10 °C (sklep, garáž) a necháme ho tam několik dní, poté přeneseme na chodbu nebo do bytu do nevytápěné místnosti o teplotě 15-18 °C. Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu a samozřejmě zalévat, ale pozor nepřelít. Po Vánocích stromek přenášíme v obráceném pořadí zpět a ponecháme až do jara v teplotě 1-5 °C. Ven stromek vyndáme až v období, kdy nehrozí pozdní mrazík. I přestože dodržujeme tento postup, někdy se stane, že stromek nepřežije, protože nezvládne rozdíl teplot.

Já bych do bytu doporučil řezaný vánoční stromek ve stojanu s vodou, a ten v květináči ozdobte a nechte na zahradě, balkóně či terase.

František Valdman, místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků


Připojené přílohy:
pdf vanocni_stromky_clanek.pdf